Polsko - niemieckie spotkanie młodzieży w Gdańsku

W dniach 02 – 08 czerwca  2019 r. w  Gdańsku miało miejsce kolejne polsko - niemieckie spotkanie młodzieży w ramach realizacji projektu historycznego Polska i Niemcy razem w Europie w 2019 r.

Odbyło się ono dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Jugendwerk. Brało w nim udział 10 uczniów ZSOiT oraz 8 uczniów ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego  i  15  ze szkoły  w Neuss w Niemczech. Wymiana obu szkół prowadzona jest od 2007 roku. Koordynatorem ze strony polskiej jest Wioletta Maria Karczewska, nauczyciel języka niemieckiego i rosyjskiego w ZSOiT w Białymstoku , a ze strony niemieckiej Paul Esters i Jacek Miotke. Opiekunem  młodzieży polskiej  w tym roku była też p. Joanna Silwonik – nauczycielka języka polskiego.  Program  obejmował różnorodne formy pracy, takie jak tworzenie fikcyjnych biografii, wywiady uliczne i gra miejska. Uczniowie zwiedzili  Gdańsk i Sopot, obejrzeli  interaktywne wystawy w Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności. Tematem przewodnim była Europa w  2019 r. W tym roku spotkanie było wyjątkowe, ponieważ w Gdańsku trwały obchody Święta Wolności, związane z 30 rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu w 1989 r. Młodzież uczestnicząca w programie miała między innymi okazję poznać relacje naocznych świadków i uczestników wydarzeń w 1989 r . Warto zauważyć, że nie tylko  bezpośrednio poprzedzających wolne wybory, również wcześniejszych, na przykład grudnia 1970 r.  Bogaty program spotkania w Gdańsku urozmaiciło też  spotkanie z Jerzym Miotke, byłym opozycjonistą,  w Stoczni Gdyńskiej. Wszyscy wysłuchaliśmy bardzo ciekawej relacji przed pomnikiem ku czci ofiar poległych w grudniu  1970 r. Podziwialiśmy też panoramę stoczni oraz poznaliśmy ciekawe fakty dotyczące budowy statków.  Wszyscy uczestnicy obejrzeli też film „Drogi do wolności” i mieli okazję podzielić się refleksjami na temat wydarzeń, które bliżej poznali. Bez wątpienia  takie programy przyczyniają się do wzajemnego poznania się i zrozumienia, jak ważna jest historia powojenna dzisiaj. Realizacja zadań związanych z projektem pozwala bez wątpienia  lepiej rozumieć, co dzisiaj znaczy być Europejczykiem. Daje też motywację do nauki języków obcych.

Link do artykułu na portalu bstok.pl...

IX LO:

klasy sportowe o profilu piłka nożna.

TZ Nr 1:

technik organizacji reklamy, technik realizacji nagrań i nagłośnień, technik fotografii i multimediów, technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Kontakt

ZSOiT
ul. Antoniuk Fabryczny 1
15-762 Białystok
tel. (85) 653-00-73
     (85) 654-76-25
fax (85) 653-32-15
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla