Erasmus+ - podsumowanie podprojektu "Muzea"

“Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają.” - Rita Mae Brown
W dn. od 5.03. do 11.03. 2017 czteroosobowa grupa uczniów z ZSOiT w Białymstoku w towarzystwie Dyrektora Szkoły p. Beaty Zadykowicz i szkolnego koordynatora projektu Erasmus+ p. Wioletty Marii Karczewskiej przebywała we Włoszech w Nocera na podsumowaniu podprojektu; „Muzea”.

W międzynarodowej grupie uczniów i nauczycieli ze szkół z Neuss/ Niemcy, Bracciano/ Włochy i Fraga/ Hiszpania prezentowaliśmy nie tylko swoje dokonania, młodzież intensywnie pracowała również nad pozytywnymi i negatywnymi cechami przedstawionych muzeów, ale także tworzyła muzeum swoich marzeń. Nasi uczniowie już przed wyjazdem stwierdzili, iż brakuje im oczywiście muzeum piłki nożnej i nawet je zaprojektowali. ;)
Już wspólnie, podczas spotkania w Nocera, młodzież postawiła na takie muzea, jak np. Muzeum Jedzenia, Muzeum Historyczne( pod gołym niebem), Muzeum Rozwoju Mediów, Telefonów i Techniki, Muzeum Muzyki, czy Muzeum Ziemi, a wszystkie uwzględniały potrzeby dzieci i osób niepełnosprawnych.
Każda ze szkół partnerskich analizowała przed spotkaniem w Nocera jedno charakterystyczne muzeum na swoim terytorium wg tych samych opracowanych wcześniej przez koordynatorów kryteriów. Nasz wybór padł na muzeum w Białowieży. W związku z czym uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do źródła. Dzięki uprzejmości pracowników muzeum zdobyli odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania.
Oprócz intensywnej pracy w grupach uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii w trzech archeologicznych muzeach: w Salerno, Nocera i Neapolu, a także uczestniczyć w wykładzie pasjonata historii emerytowanego profesora oraz wraz z nim zobaczyć ciekawe miejsca w Nocera. Nietrudno o nie biorąc pod uwagę bogatą historię Włoch - jest to państwo jak otwarta księga historyczna i prawie na każdym kroku można zobaczyć dowody na istnienie wspaniałej cywilizacji, nawet kopiąc w ogródku .
Gorąco zostaliśmy przyjęci przez Dyrekcję szkoły w Nocera, społeczność nauczycielską i uczniowską. Niezapomniane było także spotkanie z władzami miasta z Burmistrzem na czele.
Oprócz intensywnej tygodniowej pracy był też czas na zacieśnienie więzi przez młodzież podczas wspólnego wieczoru muzycznego, czy też meczu piłki nożnej, gdzie nasi chłopcy dali popis swoim umiejętnościom. Młodzież z mojej szkoły została pozytywnie zmotywowana do nauki języków obcych, nie tylko podczas pracy, ale podczas prywatnych rozmów szczególnie z koleżankami z Włoch i z Niemiec .
Gdy podczas podsumowania spotkania w Nocera pokazały się łzy, to wiem, że po raz kolejny odniosłam sukces, moi uczniowie poznali inny świat, istniejący poza piłką nożną, a cała społeczność międzynarodowa stała się bardziej otwarta na idee europejskie i pozbyła się jakichkolwiek stereotypów względem innych narodów, poczuła się jednością.
”Przyjaźń z całym światem zaczyna się od przyjaźni z najbliższym otoczeniem.”  - Aldona Różanek

A tak opisali to wydarzenie nasi uczniowie: IX LO:

klasy sportowe o profilu piłka nożna.

TZ Nr 1:

technik organizacji reklamy, technik realizacji nagrań i nagłośnień, technik fotografii i multimediów, technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Kontakt

ZSOiT
ul. Antoniuk Fabryczny 1
15-762 Białystok
tel. (85) 653-00-73
     (85) 654-76-25
fax (85) 653-32-15
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla