Polsko - Niemieckie spotkanie młodzieży w Gdańsku
W dniach 29 maja - 4 czerwca 2016 r. w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku miało miejsce kolejne polsko - niemieckie spotkanie młodzieży.
W projekcie dofinansowywanym przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży Jugendwerk brało udział 30 uczestników ze szkół w Białymstoku i Neuss.
Wymiana obu szkół prowadzona jest od kilku lat. Koordynatorem ze strony polskiej jest Wioletta Karczewska, nauczyciel języka niemieckiego i rosyjskiego w ZSOiT w Białymstoku, a ze strony niemieckiej p. Paul Esters. Tegorocznym opiekunem i mentorem młodzieży była p. Joanna Silwonik – nauczycielka języka polskiego.
Takie spotkanie to okazja, aby lepiej się poznać i zintegrować. Tematem przewodnim była „Solidarność – Demokracja wczoraj a dziś”. Uczniowie obu szkół poznali zdarzenia z 1980 roku, tworzyli oś czasu 1945 - 1989, uczestniczyli w warsztatach historycznych prowadzonych przez trenerów Domu Pojednania i Spotkań - Jakuba i Agnieszkę. Mieli okazję zapoznać się z filmem „Drogi do wolności”, dotyczącym walki o wolność w Polsce. Grupa polsko - niemiecka odwiedziła multimedialne muzeum w Europejskim Centrum Solidarności. Oprócz tego młodzież wzięła udział w grze terenowej w Gdańsku, opracowała fikcyjne biografie. Był też czas na wspólną zabawę w kręgle czy też relaks w Sopocie. Ważnym elementem programu było wspólne zwiedzanie Gdańska, szczególnie zaś wizyty w muzeach - na przykład w Muzeum Bursztynu. Uczestnicy projektu zgodnie podkreślili w czasie podsumowania , że był on bardzo ciekawy i pouczający.
Rafał Mróz, kl. IIb