Polsko - Niemieckie Spotkanie Młodzieży w Krzyżowej

20100115 18 W dniach 10-15.01.2010 roku odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży Langenhagen-Białystok. Zostało ono zorganizowane przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

Młodzież z ZSOiT w Białymstoku spotkała się z rówieśnikami z Dolnej Saksonii w Niemczech, aby wziąć udział we wspólnych warsztatach pt. „Ruch oporu w Polsce i Niemczech za czasów narodowego socjalizmu”.

Obie grupy zostały zakwaterowane w pięknym kompleksie pałacowym, byłym majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej na Dolnym Śląsku. Dziś jest to nowoczesny obiekt szkoleniowo-konferencyjny, tj. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, Akademia Europejska i Miejsce Pamięci. Bardzo szczególne miejsce w działalności Fundacji zajmuje pojednanie polsko-niemieckie, prowadzenie dialogów międzykulturowych, partnerstwo szkół i miast.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu, przełamywali bariery językowe, kulturowe i stereotypy dotyczące obu narodów. Wspólne zabawy, gry towarzyskie, wieczory międzykulturowe, warsztaty artystyczne, pieczenie ciast, nauka piosenek, zwrotów i przysłów oraz multimedialne prezentacje obu szkół przygotowane przez młodzież szybko scaliły obie grupy.

Wycieczka do Wrocławia i oglądanie Panoramy Racławickiej pozwoliło grupie niemieckiej zapoznać się z fragmentem historii polskiego narodu. Wspaniale zorganizowana we Wrocławiu gra miejska w grupach mieszanych dała młodzieży możliwość poznania najciekawszych zabytków miasta i zdobycia informacji o nich w niekonwencjonalny sposób.

Młodzież bardzo szybko stworzyła grupy koleżeńskie, starając się cały czas wspólnie pracować, rozwiązywać zadania, brać udział w projektach.

Dodatkową atrakcją pobytu w Krzyżowej była nowoczesna sala gimnastyczna, siłownia i kafejka internetowa. Ładne, czyste pokoje, pyszne posiłki serwowane przez stołówkę oraz wiele atrakcji dostarczanych każdego dnia przez koordynatora wyjazdu, pana Daniela Bodyła to kolejne atuty wymiany. Jednak największą atrakcję, szczególnie dla uczniów z Niemiec, stanowiły codzienne zabawy na śniegu, a zorganizowana ostatniego wieczoru wspólna dyskoteka pokazała, że muzyka łączy nie tylko pokolenia, ale także narody.

Efektem wymiany polsko-niemieckiej w Krzyżowej jest nawiązanie nowych przyjaźni przez młodzież, przełamanie bariery językowej w porozumiewaniu się, zdobycie wiedzy o kulturze obu narodów, wzbogacenie słownictwa, poznanie krajobrazu, historii i zabytków Dolnego Śląska.

Uczniowie z Niemiec, biorący udział w spotkaniu, odwiedzili podczas ferii swoich nowych przyjaciół z Białegostoku. Zwiedzili nasze piękne miasto, poznali rodziny, świetnie się bawili mimo 30-stopniowych mrozów, którymi przywitało ich Podlasie.

Również opiekunki, które uczestniczyły w spotkaniu, tj. p. Katarzyna Czyżewska i p. Anna Targońska, wzbogaciły się o nowe doświadczenia: poznały wiele gier i zabaw językowych, które można wykorzystać na zajęciach z języków obcych, miały możliwość obserwowania, co stwarza uczniom największe problemy podczas komunikacji i na co, tym samym, należy zwrócić szczególną uwagę podczas nauki języka i przygotowania młodzieży do egzaminu maturalnego.

 

 

 

Zobacz wiecej zdjęć

 


20100115 2 20100115 7 20100115 15

 

IX LO:

klasy sportowe o profilu piłka nożna.

TZ Nr 1:

technik organizacji reklamy, technik realizacji nagrań i nagłośnień, technik fotografii i multimediów, technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Kontakt

ZSOiT
ul. Antoniuk Fabryczny 1
15-762 Białystok
tel. (85) 653-00-73
     (85) 654-76-25
fax (85) 653-32-15
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla