Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży w Rodowie

rodowo We wrześniu 2008 roku nasza szkoła została zarejestrowana w bazie danych organizacji wspierającej wymianę młodzieży polsko-niemieckiej „Jugendwerk” (www.dpjw.org).

Polscy i niemieccy pracownicy, zatrudnieni w dwóch biurach w Warszawie i w Poczdamie, zajmują się finansowym wspieraniem programów polsko-niemieckiej wymiany młodzieży organizowanych w obu krajach. Oznacza to, że dofinansowują oni spotkania, praktyki, programy specjalistyczne i inne, w których biorą udział młodzi ludzie z Polski i Niemiec. Inne zadania, które spełnia organizacja, to pomoc w znalezieniu partnera w drugim kraju, doradzanie we wszelkich merytorycznych i organizacyjnych kwestiach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży oraz możliwie dokładne informowanie o kraju partnera. Umożliwia to polepszenie wzajemnego zrozumienia, przezwyciężenie uprzedzenia i wsparcie procesu pojednania między Polakami i Niemcami.

 

W listopadzie 2008 roku została nawiązana współpraca ze szkołą w Niemczech, a w marcu 2009 roku nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 17500 zł na spotkanie uczniów obu szkół, które odbędzie się w dniach 25-31.10.2009 r. w miejscowości Rodowo niedaleko Mrągowa (www.rodowo.pl).

 

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM SPOTKAŃ MŁODZIEŻY – CAMP RODOWO to obiekt powstały na bazie typowego mazurskiego siedliska, którego budynki zostały odpowiednio przebudowane, wyremontowane i sympatycznie urządzone, przy czym zachowana została ich oryginalna forma i wygląd zewnętrzny, urządzono w nich alternatywne międzynarodowe centrum spotkań młodzieży.

 

W trakcie tych kilku dni planowane są wspólne zajęcia integracyjne oraz wycieczka do Olsztyna i Gierłoży. Przyjazna atmosfera będzie sprzyjała zawiązywaniu się autentycznych przyjaźni oraz integracji międzynarodowych grup. Wspólna praca, aktywny wypoczynek i zwyczajne życie na samotnym „siedlisku” wzmocni dodatkowo poczucie wspólnoty. W ten sposób młodzi Polacy i Niemcy stworzą w ciągu kilku dni „rodzinę”, w której w zapomnienie pójdą stereotypy, a standardowe wyobrażenia o innych zostaną zrewidowane.

Relacja ze spotkania

 

W dniach 25-31.10.2009 roku odbyła się wymiana uczniów z Niemiec i Białegostoku. W spotkaniu, które odbyło się w Rodowie, uczestniczyło 16 osób z naszej szkoły oraz dwóch opiekunów: p. Elwira Kiczkajło oraz p. Wioletta Karczewska.

 

Wyjazd oferował młodzieży wiele atrakcji, takich jak zwiedzanie zabytków, czy wizyty w bardzo ciekawych miejscach. Uczniowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu, szlifowali swoje umiejętności językowe, porównywali kultury obu narodów oraz wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na wiele interesujących tematów. Wspólne gry, zabawy towarzyskie oraz wiele innych rozrywek przygotowanych przez organizatorów szybko połączyły ze sobą obie grupy.

 

Wycieczki do Olsztyna czy Morąga pozwoliły uczniom z Niemiec jak i młodzieży ZSOiT zapoznać się z naszymi zabytkami, ale nie zabrakło również dobrej zabawy. Świetna gra na orientację zorganizowana w Olsztynie dostarczyła uczestnikom wiele wrażeń.

 

W Rodowie również nie brakowało rozrywki. Były organizowane dyskoteki, wieczory karaoke, na których uczestnicy wspaniale się bawili. Dobrym ćwiczeniem na szlifowanie swojej wyobraźni było własnoręczne wykonanie puzzli w grupach polsko-niemieckich, co świetnie zintegrowało uczniów z obu państw. Młodzież odbyła też spotkanie z pastorem, co pozwoliło na jeszcze lepsze poznanie obu kultur.

 

Grupa niemiecka zorganizowała prezentację na temat swojego państwa, regionu, kultury i obyczajów. Dzięki takim zabawom uczestnicy z Polski mogli dokładniej zapoznać się z państwem niemieckim. Odbył się również konkurs, który polegał na zadawaniu pytań na różne tematy, a karą za złą odpowiedź było udawanie jakiegoś zwierzaka. Natomiast reszta uczestników musiała odgadnąć, co to za stworzenie.

 

Efektem wymiany polsko-niemieckiej w Rodowie jest na pewno nawiązanie nowych przyjaźni, zdobycie wiedzy na temat rówieśników i ich kultury, obyczajów, tradycji, przełamanie bariery językowej oraz obalenie różnych stereotypów dotyczących obu państw.

 

Z wyjazdu bardzo zadowoleni byli sami uczestnicy jak i nauczyciele, którzy podczas tego spotkania również wiele się nauczyli. Miejmy nadzieję, że takich wymian będzie coraz więcej i będziemy mogli zaprzyjaźnić się z uczniami jeszcze z niejednego państwa.

» Prezentacja: Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży w Rodowie

 

IX LO:

klasy sportowe o profilu piłka nożna.

TZ Nr 1:

technik organizacji reklamy, technik realizacji nagrań i nagłośnień, technik fotografii i multimediów, technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Kontakt

ZSOiT
ul. Antoniuk Fabryczny 1
15-762 Białystok
tel. (85) 653-00-73
     (85) 654-76-25
fax (85) 653-32-15
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla