Sprawozdanie z Polsko - Niemieckiej Wymiany Młodzieży w Gdańsku

Gdańsk HISTORYCZNY PROJEKT POLSKO - NIEMIECKIEJ MŁODZIEŻY „SOLIDARNOŚĆ - DROGA DO WOLNOŚCI”
Gdańsk, 12.05 - 18.05.2013
Szkoły: ZSOiT Białystok, ul. Antoniuk Fabryczny 1 i Erzbischöfliches Berufskolleg in Neuss / Köln.

W dzisiejszych czasach, nam młodym ludziom, oferowane są rozmaite metody nauki języków obcych. Nauka z karteczek, kursy, wyjazdy, korepetycje, prywatne szkoły. Jednak nam udało się skorzystać z najlepszej formy nauki. Takiej ,,na żywo’’, kiedy ma się przed sobą człowieka, który nie umie porozumiewać się języku polskim i trzeba się z nim dogadać. Warsztaty polsko-niemieckie, które odbyły się w Gdańsku były najlepszą możliwą kompilacją nauki i zabawy. Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie dwoje zaangażowanych polsko-niemieckich przyjaciół, których znakomite relacje udzieliły się wszystkim uczestnikom. Z polskiej strony była to pani Wioletta Maria Karczewska, a zza zachodniej granicy – pan Paul Esters. Nie wolno również zapominać o udziale pani Steffi (niemieckiej nauczycielce) oraz pani Barbary Skowrońskiej (nauczycielki geografii z naszej szkoły). Przed samym wyjazdem od strony merytorycznej przygotowała nas pani Joanna Seredyńska, pomagając nam również przy wywiadach z rektorem UwB – Panem dr hab. Wojciechem Śleszyńskim – oraz posłem na sejm RP – Panem mgr Dariuszem Piątkowskim.
Nasze zajęcia prowadziła dwójka wspaniałych ludzi - Agnieszka i Kuba, którzy swoim zaangażowaniem i kreatywnością, pokazali nam jak pożytecznie można spędzać czas na szkolnych wyjazdach, przy okazji ucząc się czegoś nowego i poznając wielu wspaniałych ludzi, w tak wspaniałym otoczeniu i rodzinnej atmosferze jaką dawał nam Dom Spotkań i Pojednania im. Św Maximiliana M. Kolbego, prowadzony przez zakon o. Franciszkanów.
Jak wiadomo nasze kraje nie mają wesołej historii, czy wspomnień, a większość z nich wiąże się z wrogością i cierpieniem, a przecież rozmowa na trudne tematy i obiektywne spojrzenie na historię jest jedyną drogą do zagojenia ran. Podczas naszych spotkań nie było widać żadnej nietolerancji, czy wrogości. Było widać uśmiechnięte, pozytywnie do siebie nastawione twarze, a co najważniejsze chętne do dialogu, który był jednym z głównych celów projektu. W czasie jego trwania udało nam się zwiedzić Gdańsk i Sopot oraz poznać drogę Europy do wolności i zjednoczenia. Pomimo, iż nie jesteśmy słabeuszami z historii, niewiedza naszego pokolenia na temat tej najnowszej historii została brutalnie obnażona, co na pewno się nie powtórzy, gdyż takich rzeczy się nie zapomina. Nie przedstawiono nam cukierkowej prawdy z telewizji, czy suchych faktów z podręcznika. Spotkanie z aktorem Teatru Wybrzeże panem Jerzym Kiszkisem, który był blisko wydarzeń sierpniowych, najlepiej oddało atmosferę walczącej o wolność Polski. Oprócz Solidarności, która była głównym tematem spotkań dowiedzieliśmy się sporo o swoich narodach. Mogliśmy wymienić stereotypy, czy poglądy na historię oraz wymienić się wiedzą o ważnych dla naszych krajów jednostkach. Jednak przede wszystkim projekt pokazał, że nie ważne są umiejętności językowe, narodowość, czy poglądy. Najważniejsza jest chęć. A zarówno młodzież z Neuss, jak i my zabraliśmy ogromny bagaż dobrych chęci ze sobą. Właśnie dzięki temu wszystko to co wydarzyło się w Gdańsku było możliwe i udało się nie na 100 procent, lecz na 200!
Mateusz Decyk, kl. IIA
Jak przygotowywaliśmy się do wyjazdu możecie zobaczyć tutaj...
Pozdrawiam
mgr Wioletta Maria Karczewska

IX LO:

klasy sportowe o profilu piłka nożna.

TZ Nr 1:

technik organizacji reklamy, technik realizacji nagrań i nagłośnień, technik fotografii i multimediów, technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Kontakt

ZSOiT
ul. Antoniuk Fabryczny 1
15-762 Białystok
tel. (85) 653-00-73
     (85) 654-76-25
fax (85) 653-32-15
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla