Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

21 marca 2019 młodzież klas I BTZ, II A, II D Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką,  uczestniczyła w projekcji filmu „Paszporty Paragwaju”,  zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w białostockim kinie Forum.

Film dokumentalny w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiadał mało znaną historię współpracy polsko – żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942 – 1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów m. in. Aleksandra Ładosia i Konstantego Rokickiego oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej, dzięki którym uratowano kilkuset Żydów z Holokaustu.
Była to ciekawa lekcja historii w zupełnie inny sposób przedstawiająca relacje polsko – żydowskie.

Barbara Jurczewska – Ignaciuk
Tamara Korniluk
Beata Zadykowicz

 

IX LO:

klasy sportowe o profilu piłka nożna.

TZ Nr 1:

technik organizacji reklamy, technik realizacji nagrań i nagłośnień, technik fotografii i multimediów, technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Kontakt

ZSOiT
ul. Antoniuk Fabryczny 1
15-762 Białystok
tel. (85) 653-00-73
     (85) 654-76-25
fax (85) 653-32-15
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla